معماریکا

Timber

الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟

الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟

الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟اکثر پروژه های نجاری به چوبی نیاز دارند که به اندازه کافی خشک شده باشد. اگر می خواهید در مورد روش های خشک کردن چوب یا تفاوت چوب خشک شده در هوا و چوب خشک شده در کوره بیشتر بدانید ، در مکان مناسبی هستید. الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟ قیمت و هزینه چوب روسی در خشک کردن چوب کاج در کوره ترمووود چوب روسی

درختان تازه بریده شده یا چوب سبز معمولاً دارای رطوبت بسیار بالایی هستند، حدود 30٪ – 45٪ و برای پروژه های نجاری عمومی مناسب نیستند. به همین دلیل است که چوب قبل از استفاده تجاری باید خشک شود تا رطوبت آن به محدوده 6 تا 10 درصد کاهش یابد.هنگام خرید چوب باید همیشه روش خشک کردن چوب را در نظر بگیرید. از نظر کیفیت، چوب خشک شده در کوره نسبت به چوب خشک شده با هوا برتر در نظر گرفته می شود، اما می تواند گران تر نیز باشد.

چوب ترمو

چرا چوب قبل از استفاده باید خشک شود؟

اگر تعجب می کنید که چرا چوب ابتدا باید خشک شود، در اینجا پاسخ شماست.

چوب ماده ای متخلخل است یعنی بسته به محیط خود رطوبت را جذب و آزاد می کند. اساساً سعی خواهد کرد سطح رطوبت خود را با رطوبت محیط خود حفظ کند. با انجام این کار، رطوبت را آزاد می کند یا جذب می کند که به ترتیب باعث جمع شدن یا انبساط آن می شود.

فرض کنید از چوب در شرایط خشک یا در فضای باز استفاده می کنید که سطح رطوبت محیط نسبتاً کمتر است. برای سازگاری با محیط خود، الوار ممکن است مقداری از رطوبت خود را آزاد کند و شروع به جمع شدن کند.

اگر چوب شما دارای رطوبت بالایی باشد، ممکن است رطوبت زیادی آزاد کند و به طور قابل توجهی منقبض شود تا حتی شکل یا ظاهر آن تغییر کند، که ممکن است بر کیفیت پروژه شما نیز تأثیر بگذارد.

خشک کردن چوب قبل از استفاده اطمینان حاصل می کند که میزان رطوبت (MC) چوب به اندازه ای است که با آزاد کردن یا جذب رطوبت باعث انقباض یا انبساط زیاد آن نشود. چوب ترمو تبریز

رطوبت ایده آل چوب چیست؟

MC ایده آل به چند چیز بستگی دارد، از جمله نوع چوب و محیطی که قرار است در آن قرار گیرد. برای پروژه های مختلف، سطوح رطوبت چوب توصیه شده به شرح زیر است: الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟ قیمت و هزینه چوب روسی در خشک کردن چوب کاج در کوره ترمووود

ترمووود

  • پروژه های داخلی – 6٪ و 8٪
  • کفپوش چوبی – 6 تا 9 درصد
  • پروژه های فضای باز – 9٪ تا 14٪
  • هیزم – کمتر از 20٪

چگونه چوب را خشک کنیم؟

روش های زیادی برای خشک کردن چوب برای کاهش رطوبت آن وجود دارد، اما رایج ترین روش های خشک کردن چوب که به صورت تجاری استفاده می شود، خشک کردن با هوا و خشک کردن در کوره است. ما این روش ها را در زیر توضیح خواهیم داد و همچنین در مورد تفاوت های مختلف بین آنها بحث خواهیم کرد. خرید چوب ترمو

الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره

چوب خشک شده در هوا چوب خشک شده در کوره
روش خشک کردن به طور طبیعی در هوای آزاد خشک می شود به طور مصنوعی در یک کوره کنترل شده خشک می شود
محتوای رطوبت رطوبت بیشتر (10-20%) رطوبت کمتر (6-8٪)
زمان خشک شدن زمان خشک شدن طولانی تر (چند ماه تا سال) زمان خشک شدن کوتاهتر (چند هفته تا چند ماه)
ثبات کمتر پایدار، بیشتر مستعد انقباض است پایدارتر، کاهش خطر تاب برداشتن و پیچ خوردگی
هزینه هزینه کمتر به دلیل مصرف انرژی کمتر هزینه بالاتر به دلیل فرآیند انرژی بر
رنگ طبیعی رنگ طبیعی چوب را بیشتر حفظ می کند ممکن است تغییر رنگ جزئی به دلیل خشک شدن نشان دهد
بهترین استفاده پروژه های فضای باز، مبلمان روستایی پروژه های داخلی، نجاری خوب، کابینت

خشک کردن با هوا به فرآیندی اطلاق می شود که در آن چوب با گذاشتن آن در هوای آزاد خشک می شود. این یک فرآیند طبیعی خشک کردن چوب است و نیازی به استفاده از هیچ ماشینی ندارد. چوب در فضای باز رها شده است. خشک کردن در هوا یک فرآیند بسیار کند است زیرا ممکن است بین 8 تا 15 ماه یا حتی زمان بیشتری طول بکشد تا چوب کاملاً خشک شود.

Kiln Drying به روش خشک کردن چوب اطلاق می شود که در آن از محفظه خاصی به نام کوره برای خشک کردن چوب در شرایط دمایی خاص و با استفاده از فشار بالا استفاده می شود. خشک کردن در کوره روشی کارآمدتر و بسیار سریعتر برای خشک کردن چوب است.

ترموود

روند خشک کردن چوب روسی

خشک کردن با هوا شامل بریدن کنده های چوب به تخته ها یا پانل های مسطح است که سپس به روشی خاص روی هم چیده می شوند و در مکانی باز قرار می گیرند تا الوار به درستی در معرض گردش هوای طبیعی قرار گیرد. این روند برای چندین ماه ادامه می یابد تا سطح MC مورد نظر به دست آید. چوب ترمو مشهد

در فرآیند خشک کردن کوره، پانل‌های چوبی در یک محفظه بزرگ (کوره) قرار می‌گیرند که در آن یک محیط کنترل شده از طریق تنظیم دقیق دما، رطوبت و جریان هوا برای دستیابی به خشک شدن سریع و کارآمد چوب حفظ می‌شود. جریان تنظیم شده هوا باعث می شود که گرما به طور یکنواخت در داخل محفظه توزیع شود و ذرات رطوبت را از داخل چوب خارج کند.

فرآیند خشک کردن کوره در محیط کنترل شده تری انجام می شود، زیرا شما کنترل بهتری بر شرایط خشک کردن دارید و می توانید آنها را بر اساس میزان رطوبت مورد نظر خود تنظیم کنید. خشک کردن هوا کمتر کنترل شده و بسیار غیرقابل پیش بینی است.

کیفیت چوب روس

چوب خشک شده در کوره تقریباً همیشه از نظر کیفیت بهتر از چوب خشک شده در هوا است.

برای مثال، فرآیند خشک کردن در کوره نه تنها رطوبت اضافی چوب را استخراج می کند، بلکه طیف وسیعی از آفات چوب، حشرات و باکتری ها را از بین می برد تا چوب را برای استفاده ایمن تر کند. علاوه بر این، این چوب برای مدت طولانی از هجوم بیشتر چوب محافظت می شود. چوب خشک شده در هوا می تواند مستعد عیوب طبیعی مانند ترک خوردن، تاب برداشتن و هجوم حشرات باشد.

چوب خشک

چوب خشک شده در کوره بهتر است همچنین به این دلیل که دارای رطوبت کافی و اندازه گیری شده است، که از طریق یک فرآیند محاسبه شده به دست آمده است، بر خلاف خشک کردن با هوا که در آن دستیابی به درجه بندی MC خاص تقریباً غیرممکن است.

چوب خشک شده در کوره همچنین در برابر انقباض یا تاب برداشتن مقاوم است، زیرا قبلاً به سطوح رطوبت ایده آل خود رسیده است و بر خلاف چوب خشک شده در هوا که هنوز هم می تواند به دلیل تغییرات در هوا منقبض یا منبسط شود، تحت تأثیر تغییرات جوی قرار نمی گیرد. آب و هوا

چوب خشک شده در کوره نسبت به چوب خشک شده در هوا رطوبت کمتری دارد. خشک کردن با هوا برای پروژه هایی که به چوب با رطوبت 12 تا 20 درصد نیاز است، خوب است. روش خشک کردن با کوره معمولاً برای دستیابی به محدوده رطوبت کمتر 6 تا 8 درصد استفاده می شود.

به دلیل رطوبت بیشتر در الوار خشک شده در هوا، ممکن است با تغییرات جوی بیشتر در معرض تغییر شکل باشد.

یکی از نکات منفی خشک کردن در کوره از نظر کیفیت چوب این است که این فرآیند ممکن است باعث از بین رفتن رنگ چوب شود. خشک شدن سریع می تواند باعث ایجاد کشش های داخلی در دانه های چوب شود و باعث شود چوب به سرعت رطوبت را جذب کند مگر اینکه پس از خشک کردن در کوره در یک محیط کنترل آب و هوا قرار گیرد.

چوب خشک شده در هوا ممکن است آسان تر از چوب خشک شده در کوره باشد زیرا هیچ کشش داخلی در دانه چوب وجود ندارد.

زمان خشک شدن چوب در کوره

فرآیند خشک کردن هوا می تواند چندین ماه و گاهی سال ها طول بکشد. زمان خشک شدن نیز به گونه چوب، تراکم، ضخامت و جو بستگی دارد. الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟ قیمت و هزینه چوب روسی در خشک کردن چوب کاج در کوره ترمووود چوب ترمو شیراز

خشک کردن در کوره فرآیندی سریع است و زمان خشک شدن چوب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به طور معمول، چوب خشک شده در کوره ظرف چند روز یا چند هفته آماده استفاده است. زمان خشک شدن نیز به گونه چوب، ضخامت و سطح MC مورد نظر بستگی دارد.

چوب خشک شده در هوا از نظر میزان رطوبت تقریباً کامل نیست، یعنی ممکن است هنوز رطوبت اضافی زیادی داشته باشد و اغلب قبل از استفاده در یک پروژه نیاز به خشک کردن در کوره دارد. این باعث افزایش بیشتر جدول زمانی فرآیند طبیعی خشک کردن چوب می شود.

هزینه ترمووود کردن چوب

تنها دلیلی که خشک کردن با هوا نسبت به خشک کردن در کوره ترجیح داده می شود، هزینه است.

همانطور که می توان حدس زد، خشک کردن با هوا یک روش بسیار مقرون به صرفه برای خشک کردن چوب است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چوب خود را در فضای باز با چیدمان خاصی بیرون بگذارید و اجازه دهید طبیعت کار خود را انجام دهد.

از طرف دیگر، خشک کردن کوره نیاز به یک راه اندازی ویژه با ماشین آلات پیشرفته و منبع انرژی قدرتمند دارد که آن را به روشی گران قیمت برای خشک کردن چوب تبدیل می کند.

ترمووود

با این حال، در دراز مدت، گفته می شود که خشک کردن با کوره مقرون به صرفه تر از خشک کردن با هوا است، به خصوص زمانی که در مقیاس بزرگ استفاده شود. چوب خشک شده در کوره حتی بدون درمان یا نگهداری زیاد، بسیار بیشتر از چوب خشک شده در هوا دوام می آورد. از سوی دیگر، چوب خشک شده در هوا کیفیت پایین‌تری خواهد داشت و ممکن است به طور مکرر نیاز به تعویض یا نگهداری داشته باشد.

سپس، هزینه زمان وجود دارد، زیرا باید ماه ها صبر کنید تا چوب خود به طور طبیعی خشک شود، برخلاف خشک کردن در کوره، که سریعتر و کارآمدتر است.

استفاده می کند

چوب خشک شده در هوا برای پروژه هایی که می توان از چوب با رطوبت بالا استفاده کرد یا رطوبت چوب چندان مرتبط نیست، مناسب است. کاربردهای معمول الوار خشک شده در هوا شامل ساخت و ساز اولیه، مبلمان در فضای باز، حصار، عرشه، پاسیو و سایر پروژه های نجاری در فضای باز است. چوب ترمو اهواز

چوب خشک شده در کوره معمولا کیفیت بهتری دارد اما قیمت بیشتری نیز دارد. این چوب در انواع کاربردها، به ویژه در نجاری و تزئینات داخلی، مبلمان، کفپوش، کابینت، درب، پنجره و غیره استفاده می شود.

به طور خلاصه، اگر بودجه‌ای ندارید و برای پروژه‌های فضای باز به چوب نیاز دارید، چوب خشک‌شده در هوا می‌تواند انتخاب خوب و مقرون به صرفه‌تری باشد. اطمینان حاصل کنید که از تامین کننده خود در مورد فرآیند خشک کردن چوب استفاده شده در چوب خود سوال کنید. این به شما امکان می دهد چوبی را که استفاده می کنید بهتر کنترل و نگهداری کنید.

چوب ترمو

اکنون می توانید به راحتی چوب خشک شده در کوره را به صورت آنلاین از شرکت مشاوره وایت نایت سفارش دهید . ما طیف گسترده ای از چوب را در بیش از 40 گونه چوب سخت و نرم چوب داریم. ما همچنین چوب خشک شده در هوا با کیفیت بالا را که در طی چندین سال خشک شده است برای دستیابی به سطوح رطوبت مطلوب مناسب برای پروژه های مختلف می فروشیم. برای دانستن بیشتر با ما تماس بگیرید.

کانال you tube شرکت معماریکا

1 دیدگاه دربارهٔ «الوار خشک شده در هوا در مقابل الوار خشک شده در کوره: چه چیزی باید بدانید؟»

  1. بازتاب: همه آنچه باید درباره خواص و کاربردهای صنوبر سیتکا بدانید | معماریکا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *